Haber

Greenpeace, Depremde Yıkılan İsias Oteli Önünde “Yeşil Fuar Dönüşüm Anlaşmasını Birlikte İmzalayalım” Çağrısı Yaptı

Greenpeace Akdeniz Program Yöneticisi Sevil Turan Ceylan, depremde 65 kişinin hayatını kaybettiği İsias Oteli’nin enkazı önünde yaptığı açıklamada, “Greenpeace Akdeniz olarak bu büyük acıyı yüreğimizde taşıyoruz ve buna mecbur olmadığımızı söylüyoruz. ‘Kader’ denilerek geçiştirilemeyen bu felaketler zincirinin ana sebebi olan çarpık sisteme de değinerek, “Bugün Yeşil Fuar Dönüşüm Anlaşması’nı duyurmak için buradayız. Bütüncül bir Yeşil Fuar Dönüşüm politikası olmadan felaketler ve adaletsizliklerle boğuşmaya devam edeceğimizi biliyoruz.”

Greenpeace, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 65 kişinin ölümüne neden olan depremlerde yıkılan İsias Oteli önünde açıklama yaparak Yeşil Fuar Dönüşüm Sözleşmesi’nin imzalanması için davette bulundu. Greenpeace Akdeniz Program Yöneticisi Ceylan, “Yıkımın sembolünden sesleniyoruz” başlığıyla paylaşılan görselde şunları söyledi:

“RANTA’YA DAYALI KIRMIZI SİSTEMİN YOK OLDUĞU YER BURASIDIR”

“Öncelikle depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Greenpeace Akdeniz olarak hayatını kaybeden 30 rehber, 35 KKTC öğrenci, öğretmen ve velinin ailelerine ve yakınlarına Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazimağusa Türk Maarif Koleji İsias Otel’de hayatlarını kaybeden Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına en derin üzüntülerimizi iletiyor, acınızı paylaşıyoruz.Bugün burada İsias Otel’de bu duyuruyu yapmamızın nedeni şudur: Bu çok ama çok üzücü bir sembol.Burası sadece canımızı kaybettiğimiz İsias Oteli değil, dere kumlarından yapılan, Kaçak katların tırmanıldığı, kolonların kesildiği, kira esaslı otellerin yapıldığı yerdir. çarpık sistemin yıkılması sadece jeolojik değil, ekolojik, sosyal ve sistemsel bir kırılmanın tam ortasında olduğumuzun kanıtıdır.

“YEŞİL FUAR DÖNÜŞÜM SÖZLEŞMESİNİ DUYURMAK İÇİN BURADAYIZ”

Greenpeace Akdeniz olarak bugün ‘kader’ demekle önüne geçilemeyen bu felaketler zincirinin ana sebebi olan çarpık sisteme mecbur olmadığımızı söylemek ve ‘Yeşil Fuar Dönüşüm Anlaşması’nı duyurmak için buradayız. ’, bu büyük acıyı yüreğimizde taşıyor. Bütüncül bir Yeşil Fuar Dönüşüm politikası olmadan felaketler ve adaletsizliklerle boğuşmaya devam edeceğimizi biliyoruz. İklim adaletinden cinsiyet eşitliğine, temiz hava haklarından işçi haklarına, doğa sömürüsünden çarpık kentleşmeye kadar tüm bahislerin bir sistem sorunu olduğuna inanıyoruz.

“BİRLİKTE KONUŞALIM”

Ara tatilin tam ortasında, Yeşil Fuar Dönüşümü’nden yana olan tüm paydaşlara, basına, bilim insanlarına ve özellikle bu seçimlerde oy kullanacak herkese sesleniyoruz. Afetlere karşı toplumu savunmasız bırakmayacak, ihmallere karşı önlem alacak, dünyayı gelecek nesiller için yaşanır kılacak, kimseyi geride bırakmadan yaşama, doğaya ve topluma adil bir düzen sağlayacak Yeşil Fuar Dönüşüm Sözleşmesi’ni hep birlikte imzalayalım.” söz konusu.

akoren-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu