Haber

Putin’den Ukrayna’nın karşı saldırısına ilişkin ilk açıklama: Tüm girişimler bastırıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun geçtiğimiz günlerde düzenlediği karşı taarruza ilişkin ilk kez konuştu.

Rus lider Putin, “5 gündür yoğun çatışmalar yaşanıyor. Mesela dün, önceki gün ve ondan önceki 2 gün çok yoğun çatışmalar yaşandı ve düşman hiçbir çatışma alanında başarıya ulaşamadı. Bu da askerlerimizin cesaret ve kahramanlığından, birliklerin doğru teşkilatlanmasından ve doğru yönetilmesinden kaynaklanmaktadır. Rus silahlarının, özellikle de modern silahların yüksek etkinliği sayesinde elde edilmektedir” dedi.

Ukrayna karşı saldırısının başladığını kesin olarak söyleyebiliriz, stratejik rezervlerin kullanılması bunu gösteriyor. RPutin, Ukrayna ordusunun önemli kayıplar verdiğinin altını çizdi.

“Karşı saldırının püskürtülüp püskürtülmediği konusuna gelince, şu ana kadar tüm karşı saldırı girişimlerinin bastırıldığını söyleyebiliriz. Ukrayna ordusu hiçbir bölgede hedef ve amaçlarına ulaşamadı. Bu çok açık. Ancak Kiev birlikleri Putin, “Rejim hala saldırı potansiyeline sahip” dedi.

‘Ukrayna klasik rakamları aşan kayıplar yaşadı’

Ukrayna ordusunun uğradığı kayıplara değinen Putin, şunları söyledi:

Son birkaç gün içinde Ukrayna rejimi birliklerinde önemli kayıplar gözlemledik. Saldırı operasyonları sırasında kayıpların ‘üçe bir’ olduğu biliniyor. Bu klasik veridir. Ancak mevcut durumda, bu klasik göstergeler önemli ölçüde aşılmıştır. Şu anda herhangi bir rakam vermeyeceğim ama etkileyici rakamlar var.”

Putin, bu bilgiler ışığında, Rus askeri yönetiminin Ukrayna’nın karşı saldırı girişimleri çerçevesinde özel askeri harekat bölgesindeki durumu gerçekçi bir şekilde değerlendirdiğini düşündüğünü kaydetti.

“Modern silah türlerinin üretimi büyük ölçüde artıyor”

Rus ordusunda modern silah eksikliğinin hissedildiğine değinen Putin, “Ancak ülkenin savunma sanayi kompleksi hızla gelişiyor ve savunma sanayi kompleksinin önündeki tüm görevlerin yerine getirileceğine eminim. modern silah çeşitleri yoğun bir şekilde artırılıyor.”

“Yaşananların tüm sorumluluğu, devlet darbesiyle iktidara gelen mevcut Kiev rejimine aittir”

Ukrayna’da yaşananları ‘trajedi’ olarak nitelendiren Rus lider, bu trajedinin geçtiğimiz yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle meydana geldiğini belirterek, “Bu trajedinin tüm sorumluluğu, ilk kez iktidara gelen mevcut Kiev rejimine aittir. 2014’teki devlet darbesiyle.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu